Šta su Google oglasi?

Picture of Anja
Anja

Tu smo da zajedno ostvarimo neostvarivo

Google Ads je platforma za oglašavanje na mreži koja omogućava kreiranje reklama za isporuku proizvoda ili usluga koje se nude ciljnoj publici. Ova platforma za oglašavanje funkcioniše na osnovu cene po kliku (PPC). To znači da korisnik mora platiti svaki put kada posetilac klikne na oglas.

Google Ads omogućava korisnicima da steknu više kupaca tako što im prikazuju reklame u kojima mogu pronaći prave i uporedive informacije, a u slučaju oglašavanja na domaćem ili stranom tržištu, obezbeđuje im da dođu do svoje ciljne publike u pravo vreme. 

Google Ads, ranije poznat kao AdWords, obezbeđuje da oglasi budu na vrhu. Kao rezultat navedenih ključnih reči, oglasi se takođe mogu pojaviti na desnoj strani ili na dnu stranice rezultata pretrage. 

Da bi se reklame pojavile na ovaj način, kompanija mora da izdvoji budžet za ovaj rad, planirajući naslov, tekst i URL. Oglasi mogu biti prikazani u bilo kojoj zemlji ili regionu. U isto vreme, preko ove platforme za oglašavanje, oglas može postati konkretniji, biranjem faktora kao što su ciljna publika, uzrast i pol. 

Odabirom pravih ključnih reči, kreiranjem optimizovanih oglasa i njihovim povezivanjem sa određenim i relevantnim landing page-evimanakon klika, osigurava se da proizvod ili usluga dobiju promotivnu strategiju neophodnu za uspešnu prodaju.

Koje vrste oglasa postoje

Oglasi na Mreži za pretragu (eng. Search network) obuhvataju tekstualne oglase koji se pojavljuju na stranici rezultata pretraživača (eng. Search Engine Result Page, skraćeno: SERP). Kada korisnik u Google pretraživač unese reč koju traži, u većini slučajeva prva stvar koju vidi na stranici rezultata pretrage biće Search oglasi. 

Multimedijalni i video oglasi, postaju sve popularniji iz dana u dan. U prikaznim oglasima, reklamna poruka mora biti preneta drugoj strani jasnim jezikom i dizajnom, a ovaj tip oglasa zahvaljujući svom vizuelnom prikazu, postao je model oglašavanja sa najvećim ulaganjem jer pružaja rezultate orijentisane na performanse i podiže svest o brendu. 

Search oglasi – prikazuju se u rezultatima pretrage

Oglasi na Google mreži za pretragu (eng. Search network) su zasnovani na ključnim rečima. Kada bilo koji korisnik u pretraživač unese proizvod ili uslugu koju traži, ako su rezultati pretrage relevantni za ključne reči, korisnicima će oglas biti prikazan.   

Search oglas na google-u

Ovaj model oglašavanja, poznat i kao oglas u pretrazi, jedan je od najpopularnijih kanala online oglašavanja. Isto tako, veoma je efikasan u prezentovanju proizvoda ili usluga ciljnoj publici. Na primer, kada korisnik ima problem sa električnom instalacijom u svom domu, može brzo da pronađe rešenje pretraživanjem reči „električar Beograd“. 

Search oglasi menjaju procese istraživanja i donošenja odluka korisnika. Na primer, kada korisnik razmišlja o kupovini novog televizora, on donosi odluku tražeći različite brendove i modele na Google-u i poredi cene na različitim lokacijama.

Display oglasi

Mreža multimedijalnog oglašavanja (eng. Google Display Network, skraćeno: GDN) je model oglašavanja koji omogućava objavljivanje oglasa na osnovu vizuelnog sadržaja na Google-ovim ugovorenim web stranicama. 

To je uglavnom prikaz ili multimedijalni oglas koji se može prezentovati korisnicima dok pretražuju internet, gledaju video, proveravaju svoj G-mail ili koriste razne aplikacije. Ovi tipovi oglasa se obično pojavljuju na sajtovima koje nisu u vlasništvu Google-a (osim YouTube-a), ali su deo njegove mreže.

Dok se multimedijalni (Display) oglasi prikazuju korisnicima koji su zainteresovani za određeni sadržaj, oni takođe posećuju web lokaciju koja se odnosi na date proizvode. Ovaj tip oglasa cilja nove klijente, ali i korisnike koji su ranije posetili sajt.

Ovaj model oglašavanja ima visoku stopu konverzije ako se koristi u remarketing svrhe. Koristan je za preduzeća koja žele da povećaju svest o brendu, jer će kroz promociju povećati svoju trenutnu ili potencijalnu prodaju. 

U display oglašavanju (eng. Google Display Network, skraćeno: GDN) korisnici imaju priliku da dosegnu svoju ciljnu publiku na svakoj platformi na internetu, dok drugi modeli oglašavanja ciljaju korisnike koji ulaze i pretražuju samo na Google-u. 

Efikasnost rada je moguće meriti preko Google Ads panela, gde se jasno može videti koliko troškova i koristi ova platforma donosi određenoj web stranici i preko kojih sajtova. Ova vrsta oglašavanja može biti u različitim formatima kao što su baner oglasi, video oglasi, međuprostorni oglasi. 

Video oglasi – prikazuju se na YouTube platformi

YouTube oglasi se prikazuju na početku video snimka, unutar strima ili u oglasnom prostoru sa strane video snimka. Iako postoje tipovi koji se mogu preskočiti i koji se ne mogu preskočiti, većina njih je u video formatu. 

Google video oglasi su oglasi koji se prikazuju na Google video mreži. Ovi oglasi se pojavljuju na YouTube-u i drugim video platformama. Njihov cilj je da privuku pažnju korisnika i promovišu proizvode i usluge kompanija koje će se oglašavati. 

Ova vrsta oglašavanja je efikasan alat za reklamne kompanije pri dosezanju ciljne publike i može se koristiti u mnogo različitih sektora i namena. Google video oglasi mogu biti u različitim formatima i mogu se kreirati korišćenjem kreativnih ideja reklamnih kompanija. 

Prilikom tog procesa video snimci se otpremaju u oglasnu grupu koja se pravi u Google Ads nalogu. Ova oglasna grupa treba da bude napravljena u skladu sa svrhom oglasa i treba da teži dopiranju do ciljne publike. Video snimci koji se koriste na Google video oglasima mogu biti integrisani sa YouTube-a i drugih video platformi, a mogu biti i lični video snimci. 

Shopping oglasi

Oglasi za Google kupovinu (eng. Shopping ads) su vrsta oglašavanja koja omogućava preduzećima da dosegnu potencijalne klijente prikazivanjem svojih proizvoda u rezultatima Google pretrage i Google kupovine. Ona omogućava korisnicima da uporede proizvode i direktno kupuju. Sastoji se od vizuelnih i informativnih oglasa koji uključuju slike proizvoda, cene i naziv preduzeća. Potencijalni kupci mogu da donesu brze i informisane odluke o kupovini gledajući proizvode koji odgovaraju njihovim rezultatima pretrage.

Agencije za digitalni marketing sprovode sveobuhvatnu analizu kako bi razumele ciljeve i potrebe preduzeća. Kao rezultat toga određuju se najefikasnije strategije i ciljevi kampanje. Promovisanje proizvoda sa preciznim i impresivnim vizuelnim prikazima je važno za uspeh iskustva kupovine. Agencije pomažu preduzećima da optimizuju svoje stranice proizvoda i prodavnica. 

Takođe kreiranje i upravljanje efikasnim kampanjama oglasa Google kupovine koje odgovaraju budžetima preduzeća osiguravaju optimizaciju oglasa kako bi privukli pažnju ciljne publike. Preporučuje se redovno praćenje i analiza učinka oglasa Google kupovine. Na ovaj način se ocenjuje efikasnost kampanja i vrše potrebne optimizacije.

Da bi oglas za kupovinu (eng. Shopping ads) bio postavljen korisnik mora otvoriti Merchant Center nalog, zatim navesti sve svoje proizvode, pa početi oglašavanje. Oglasi Kupovine (eng. Shopping ads) se pojavljuju na vrhu Google pretraga. Kada posetioci vide cenu proizvoda, karakteristike i naziv sajta prodavca na jednom mestu i imaju priliku da ga uporede sa drugim proizvodima, stopa kupovine se povećava više od ostalih modela oglašavanja.

Biranje željene akcije kupca pri kreiranju Google ads kampanje

Performance max oglasi

Kampanja sa maksimalnim učinkom je model kampanje nove generacije koji omogućava kombinovanje modela oglašavanja na mreži za pretragu, YouTube-u, mreži multimedijalnog oglašavanja, Gmail-u, Discover-u i mapama sa funkcijama Google Ads-a u okviru jedne kampanje.

Google Ads kampanja sa maksimalnim učinkom (maksimalna vrednost konverzije) (eng. Performance max) je strategija automatskog licitiranja i ima za cilj postizanje najveće vrednosti konverzije uz određeni budžet. U ovom tipu kampanje, Google Ads automatski prilagođava ponude i optimizuje oglase da bi ostvario najveću moguću vrednost konverzije.

Kampanja maksimalnog učinka (eng. Performance max) koristi različite formate oglasa, fokusirajući se na vrednost konverzije. Ova strategija analizira ponašanje i trendove korisnika pomoću Google algoritama, koristeći podatke reklamnih kampanja koje su prethodno objavljene na Google Ads nalogu, a sve to uz podršku veštačke inteligencije. 

Pre nego što podesi kampanju za maksimalni učinak (eng. Performance max), korisniku se preporučuje da se oglašava na svom Google Ads nalogu u periodu od 2 do 3 meseca i da tokom tog perioda sprovodi reklamne aktivnosti. Pošto kampanja za maksimalni učinak funkcioniše sa istorijskim podacima oglasa, što više podataka o oglasima korisnik ima, to efikasnije rezultate možete da dobije. Sistem koristi Google-ove funkcije automatizacije, uključujući pametno licitiranje. 

Google Ads takođe nudi priliku preciznijeg investiranja tamo gde novi klijenti imaju mogućnosti konverzije, bez obzira na kanal. Sa maksimalnim učinkom, oglašivači mogu da pristupe svom celokupnom inventaru iz jedne kampanje i optimizuju svoje budžete i ponude u svim Google-ovim svojstvima oglasa. 

Koje vrste targetiranja postoje na Google ads platformi?

Google Ads ciljanje se odnosi na proces odabira određenih kriterijuma i podešavanja kako bi oglasi i kampanje korisnika dosegle do ciljne publike. Omogućava oglašivačima da definišu kome će prikazivati oglase na osnovu različitih faktora kao što su demografija, interesovanja, ključne reči, lokacija.

Svrha Google Ads ciljanja je da obezbedi da se oglasi prikažu pravim ljudima, u pravo vreme i na pravim mestima. Ciljanjem određenih segmenata publike, oglašivači mogu da povećaju relevantnost i efikasnost svojih oglasa, što rezultira boljim angažovanjem, većom stopom učestalosti klikova (eng. Click-trough rate, skraćeno: CTR) i povećanjem broja konverzija. 

Ovakva strategija nudi širok izbor opcija ciljanja preko mreže za pretragu (eng. Search network) i mreže multimedijalnog oglašavanja (eng. Google Display Network, skraćeno: GDN). Oglašivači mogu da maksimiziraju uticaj svojih Google Ads kampanja strateškim korišćenjem pomenutih opcija. Kako bi optimizovali svoje kampanje za bolje rezultate, važno je da stalno analiziraju i preciziraju podešavanja ciljanja na osnovu podataka o učinku.

Ključne reči su osnovni gradivni element ciljanja Google mreže za pretragu (eng. Search network). Pomoću njih povećava se prodaja i svest o brendu tako što će oglas biti prikazan korisniku koji je zainteresovan za uslugu koju pruža određeno preduzeće. Takođe ciljna publika se može prilagoditi i jeziku u oglasima.

Zakazivanje kada će oglasi biti aktivni omogućava da korisnik kontroliše vreme kada se oglasi prikazuju korisnicima. Može da navede određene dane u nedelji ili određeno doba dana kada želi da oni budu prikazani. Ova opcija omogućava da optimizuje vidljivost svojih oglasa na osnovu toga kada je njegova ciljna publika najaktivnija ili kada je najverovatnije da će stupiti u interakciju sa oglasima.

Ciljanje uređaja takođe omogućava da odredi na kojim tipovima uređaja se prikazuju oglasi. Bilo da je to računar, mobilni uređaj, tablet, pa čak i TV ekran.   

Targetiranje prema ključnim rečima

Google Ads planer ključnih reči (eng. Google keyword planner) je alatka koja se nudi kao deo Google Ads platforme za oglašavanje koja omogućava oglašivačima da sprovode istraživanje ključnih reči i otkriju potencijalne ključne reči i oglasne grupe za svoje reklamne kampanje. 

Ovaj alat je posebno neophodan za one koji razvijaju SEO (optimizacija pretraživača) i SEM (marketing na pretraživačima) strategije. Korisnici mogu da koriste ovu funkciju da dobiju ideje o određenim ključnim rečima, proizvodima ili uslugama. Dok planer nudi alternativne predloge za ove ključne reči i prikazuje njihove različite metrike kao što su obim pretrage, nivoi konkurencije, kao i prosečna cena po kliku.

Pomoću ovog alata oglašivači mogu da vide prosečan mesečni obim pretrage za određenu ključnu reč i trendove tih pretraga. Ovo pomaže u razumevanju koje su ključne reči popularne i njihove promene tokom vremena. 

Planer ključnih reči (eng. Google keyword planner) procenjuje nivo konkurencije i prosečnu cenu po kliku (eng. Cost per click, skraćeno: CPC) za određene ključne reči. Ove informacije pomažu oglašivačima da efikasnije planiraju svoje budžete i maksimiziraju povraćaj ulaganja (eng. Return on Investment, skraćeno: ROI). 

Korisnici mogu da testiraju različite scenarije u vezi sa potencijalnim budžetima za oglašavanje i strategijama licitiranja i vide njihov procenjeni učinak. Ova funkcija pruža mogućnost procene rezultata unapred. Zahvaljujući ovom alatu, korisnici mogu da povećaju efikasnost svojih reklamnih kampanja, optimizuju troškove oglašavanja i uopšteno ojačaju svoje strategije digitalnog marketinga.

Fokusiranje oglasa na prave ključne reči pomaže da se tačnije i efikasnije dopre do ciljne publike. Strategije ključnih reči uključuju različite taktike kao što su izbor konkurentnih ključnih reči, opcije podudaranja ključnih reči i upotreba negativnih ključnih reči. 

Konkurentne ključne reči mogu imati visoke cene klikova. Stoga je važno uzeti u obzir i srednje i nisko konkurentne ključne reči kako bi se sačuvao budžet. 

U Google ads-u postoje tri vrste podudaranja ključnih reči:

1. Broad match (široko podudaranje), Google na osnovu izabranih ključnih reči prikazuje oglas za sve što smatra relevantnim)

2. Phrase match (podudaranje fraze), ukoliko je ključna reč „majstor Beograd“, google će prikazivati sve oglase koje u sebi imaju tu frazu.

3. Exact match (tačno podudaranje), Google će oglase prikazivati samo kada neko u pretraživaču ukuca tačnu ključnu reč/frazu.

Negativne ključne reči sprečavaju prikazivanje oglasa za određene upite za pretragu. Ovo omogućava efikanije korišćenje budžeta za oglašavanje. Prilikom kreiranja strategija za ključne reči, važno je da odredišne stranice (eng. Landing page) na koje će biti usmereni oglasi budu prikladne i zanimljive.

Targetiranje prema lokaciji

Google Ads ciljanje lokacije omogućava da oglas bude prikazan na lokacijama koje korisnik odabira. Na ovaj način pronalazi prave kupce za svoje poslovanje. Na primer, može da cilja zemlje, oblasti unutar zemlje, lokacije unutar određenog radijusa, grupe lokacija. 

Zgrada na kojoj je logo Google-a

Ciljanje lokacije zasnovano je na različitim signalima, kao što su korisnička podešavanja, uređaji i ponašanje na platformi. Pošto signali lokacije često variraju, 100% tačnost podataka nije zagarantovana u svim slučajevima. Prednosti Google ADS ciljanja lokacije je to što preduzeća mogu preciznije da definišu svoju ciljnu publiku. 

Na primer, kafić može da postigne višu stopu konverzije oglašavanjem samo u svom neposrednom okruženju. Takođe prikazivanjem svojih oglasa samo u određenim regionima, preduzeća mogu efikasnije da koriste svoje budžete za oglašavanje. 

Stope konverzije su generalno veće kada se oglasi prikazuju zainteresovanim i potencijalnim klijentima. Ako preduzeće ne koristi ciljanje lokacije, njegovi oglasi će se prikazivati na širokom geografskom području. Ovo može brzo iscrpiti budžet za oglašavanje, smanjiti stope konverzije i učiniti reklamnu kampanju uopšte neefikasnom. Naročito za preduzeća koja nude lokalne usluge, nedostatak ciljanja lokacije znači izgubljenu priliku da dođu do potencijalnih kupaca.

Demografsko targetiranje

Demografsko ciljanje u Google Ads-u može značajno da poveća uspeh oglasnih kampanja. Ovaj metod omogućava prezentovanje oglasa pravoj publici na osnovu starosti, pola, geografske lokacije, jezika i drugih demografskih karakteristika. 

Pomoću ovog alata povećava se stopa konverzije i angažovanje oglasa, jer se proizvode reklamne poruke privlačne i relevantne angažovanoj publici. Na primer, ako korisnik zna da je proizvod ili usluga popularnija kod određene starosne grupe ili u određenoj geografskoj oblasti, demografsko ciljanje mu pomaže da kreira oglase specifične za tu publiku. Ovaj pristup omogućava efikasnije korišćenje budžeta za oglašavanje i čini marketinšku strategiju preduzeća fokusiranijom. 

Na taj način omogućava usmeravanje, odnosno identifikaciju ciljne publiku na osnovu starosti, pola, geografske lokacije, jezika. Istraživanje ključnih reči u kombinaciji sa demografskim ciljanjem povećava efikasnost Google Ads kampanja. Dugačke ključne reči i termini (eng. long tail) u niši odražavaju ponašanje u pretraživanju i preferencije demografskih grupa na koje se cilja. Ovo osigurava da oglas dosegne ne samo do relevantne publike, već i pojedinaca sa specifičnom demografskom kategorijom na koju kampanja cilja.

Targetiranje prema interesima

Ciljanje zasnovano na interesovanjima u Google Ads-u omogućava usklađivanje oglasa sa specifičnim interesovanjima korisnika. Ova strategija analizira navike prethodnog pregledanja weba, korišćenja aplikacija i pretraživanja relevantnih korisnika. Pruža personalizovanije iskustvo od opšteg demografskog ciljanja ili ciljanja zasnovanog na lokaciji i dovodi do toga da korisnici pozitivnije reaguju na oglase. 

Google Ads funkcija ciljanja zasnovanog na interesovanjima nudi detaljan pregled ponašanja korisnika. Informacije kao što su tip sadržaja na koji korisnici kliknu, koje teme traže i koju vrstu aplikacija koriste pomažu da njihova interesovanja budu preciznije određena. Na primer, oglasi za kuhinjske aparate mogu biti ponuđeni korisnicima koji su zainteresovani za recepte ili pakete za odmor ljubiteljima putovanja. 

Remarketing targetiranje

Kada recimo kupac planira da kupi cipele, proizvod koji želi može pronaći koristeći relevantne ključne reči. Čak i ako nakon pregledanog oglasa, odustane od kupovine, on će se na neki način i dalje pojavljivati kada pregleda različite sajtove ili aplikacije. Pa tako možda posle trećeg ili četvrtog oglasa kupac ne uspe da odoli, pa klikne na link i obavi kupovinu. 

Da bi korisnik imao koristi od Google sistema za ponovno oglašavanje, prvo mora da napravi Google Ads nalog, tek nakon toga se može prijaviti na Google Ads-u i klikom na odeljak Kampanje izabrati tip kampanje za ponovno oglašavanje. Ovde će mu biti predstavljena opcija koja nudi dva odvojena oglasa za ponovno oglašavanje: Google display oglasi i Google search oglasi. Kako bi korisnik mogao da prati posetioce sajta, neophodno je da prethodno doda Google pixel na sajt.

Svrha Google ponovnog marketinga (eng. Google Remarketing ads) je da pomogne posetiocima web stranice da pređu na sledeću fazu, podsećajući ih na njihovu želju da nastave da komuniciraju sa brendom. To je moćan sistem koji se može preferirati za ciljanje određene publike. Jedna od velikih prednosti korišćenja ponovnog oglašavanja je to što omogućava brendu da prikazuje oglase na osnovu radnji koje je prethodno preduzeo. 

Targetiranje prema ponašanju

Razumevanje ponašanja korisnika u Google Ads kampanjama igra ključnu ulogu u uspehu strategija oglašavanja. Ponašanje korisnika uključuje online navike, preferencije i interakcije potencijalnih kupaca. Ove informacije omogućavaju dobru pripremu reklamnog sadržaja, onog koji je prikladniji i efikasniji za ciljnu publiku. 

Na primer, podaci kao što su upiti za pretragu korisnika, stranice koje posećuju i utrošeno vreme pomažu u razumevanju ključnih reči i reklamnih poruka koje će privući više pažnje. Analizom takvih podataka o ponašanju korisnika, Google Ads omogućava kreiranje prilagođene i personalizovane reklamne kampanje za ciljnu publiku. Tako se povećava stopa interakcije oglasa i potencijal konverzije. 

Ovaj pristup zasnovan na ponašanju korisnika doprinosi efikasnijem korišćenju budžeta za oglašavanje i rastu poslovanja. Pokazatelji kao što su grupe korisnika koje su pregledale oglase, stope učestalosti klikova i podaci o konverzijama od ključne su važnosti za merenje efikasnosti kampanje. Ove informacije omogućavaju optimizaciju kampanje i sadržaja oglasa, samo na osnovu ponašanja korisnika.

Prilagođena publika

Prikazivanje online reklama kupcima koji su posebno zainteresovani za proizvode određene kompanije, efikasan je način da se osigura bolji vid marketinga. U ovom kontekstu, odabir opcije ponovnog oglašavanja (eng. remarketing) za grupe ciljne publike koje su ranije stupile u interakciju sa brendom i koje će verovatno biti veoma zainteresovane za proizvod pomoći će u preduzimanju svrsishodnog koraka. 

Google Ads nudi praktičnu priliku za analizu identifikacije korisnika sa sličnim interesovanjima. Pošto je dobrim marketingom moguće izazvati interesovanje kod ljudi, dopiranje do drugih korisnika takođe može da stvoriti dodatni potencijal. 

Ciljna publika koju predstavljaju ljudi sa odgovarajućim potencijalom za određeni brend mogu se svrstati u dve glavne kategorije: oni koji su zainteresovani i oni kojima je potrebna. Mladi ljudi mogu da se dive proizvodima i da budu pod uticajem njihove popularnosti, dok zrelije ljude recimo može privući udobnost koju će im proizvodi doneti. U ovom kontekstu, uzimanje u obzir želja ove potencijalne publike prilikom marketinga brenda ili proizvoda od ključnog je značaja. Važno je privući pažnju i jedne i druge publike.

Kako postaviti kampanju

Zahvaljujući reklamnim kampanjama, povećava se promet web stranica, pa se zato može reći da je ovo unosna strategija digitalnog oglašavanja. Plaćeni oglasi se prikazuju ciljnoj publici pomoću Google reklamnih kampanja. 

Google ads početna stranica na laptopu

Google reklamna kampanja se kreira na sledeći način. Prvo se otvara nalog preko Google Ads-a. Pa se nakon klika na ikonu za novu kampanju bira njen krajnji cilj, ali postoji i opcija kreiranja kampanje bez „krajnjeg cilja“, zatim se bira tip kampanje, gde se mogu uneti dodatne informacije o preduzeću kao i sam naziv kampanje. Sledeći koraci su budžet i licitiranje, datum početka i završetka, ciljanje lokacije i jezika, ciljna grupa…

Kako postaviti oglasnu grupu

Oglasna grupa je potkategorija u okviru kampanje Google Ads-a. Primer, moguće je kreirati oglasne grupe kao što su ženski modeli određenog brenda cipela i muški modeli određenog brenda cipela u okviru jedne kampanje konkretnog brenda. 

Kao što je navedeno, s obzirom na to da su oglasne grupe kategorija ispod kampanje, da bismo ih kreirali, moramo najpre napraviti samu kampanju. Da bi samo oglašavanje bilo uspešno potrebno je odrediti termine za pretragu i pronaći ključne reči ciljne publike. Poželjno je grupisati ključne reči koje su identifikovane u grupi sa sličnim konceptima. 

Na primer, ako je u pitanju prodavnica cipela, organizacija ključnih reči može izgledati ovako „patike za trčanje“, „dečije cipele“ itd. Ovo će pomoći da oglasi budu efikasniji.  

Kako kreirati oglas?

Da biste se oglašavali na Google-u, prvo morate da odete na ads.google.com i otvorite nalog za oglašavanje sa svojom adresom e-pošte. U ovoj fazi, kada popunite polja sa informacijama koja se pojavljuju, otvorićete svoj nalog za oglašavanje. Pomoću Google Ads naloga možete da iskoristite laku i brzu kontrolnu tablu sa karticama za obračun, merenje i grupne transakcije.

Najvažnije pitanje na koje treba obratiti pažnju prilikom oglašavanja na Google Ads mreži za pretragu je nesumnjivo izbor ključnih reči. Ako izaberete pogrešnu ključnu reč, svi vaši napori za reklamu mogu iznenada nestati i njena efikasnost može da se smanji.

Evo i objašnjenja korak po korak:

  • Najpre napravite Google Ads nalog za oglašavanje.
  • Odredite svoju ciljnu publiku, a zatim ključne reči.
  • Konfigurišite podešavanja svoje kampanje.
  • Napišite copy oglasa koji će privući vaše klijente.
  • Identifikujte dodatke za oglase.
  • Postavite kodove za konverziju na svoj sajt.
  • Organizujte naplatu.
  • Unesite svoju web stranicu i druge kontakt informacije koje će se prikazivati u oglasima.
  • Popunite i pošaljite Google Ads obrazac za oglašavanje.
  • Vaši oglasi će biti obrađeni i počeće da se emituju u proseku 1-2 radna dana.

U okviru Google oglašavanja, možete vršiti optimizaciju svojih oglasa u skladu sa vašim poslovnim ciljevima, otkriti potencijalne greške, samim tim poboljšati oglas, izmeniti negativne/ciljne ključne reči, prosto rečeno, izvršiti totalnu reviziju oglasa.

Konzistentnost sadržaja koji pretražujemo na Google pretraživaču i stranica koje posećujemo veoma je važna za optimizaciju. Landing page je prva stranica koju korisnik vidi kada klikne na rezultate pretrage nakon pretraživanja sadržaja koji želi. Tako da bi ona trebala da bude kompatibilna sa temom koju traži. 

Još jedan važan alat za optimizaciju je upotreba negativnih ključnih reči. Ovaj metod optimizacije nam omogućava da povećamo stopu konverzije u oglasima koje postavljamo na Google, tako što blokira ključne reči koje nisu kompatibilne sa našim sadržajem. 

Kada pravimo oglase koje postavljamo na Googlu, moramo voditi računa da sva polja popunimo ispravno i uključimo ključne reči koje korisnik traži, kao i tačan opis sadržaja. Na ovaj način možemo za kraće vreme stići do ciljne publike.

Tačke na koje treba da obratimo pažnju u odeljcima koje treba da popunimo:

 – Faza URL-a: Pošto će korisnik u ovoj fazi otići direktno na odredišnu stranicu, trebalo bi da budemo pažljivi da dodamo najrelevantniji URL stranice koji se odnosi na našu grupu ključnih reči.

– Naslov: Trebalo bi da koristimo ključnu reč, naziv brenda i rečenice koje će privući korisnika da otvori sadržaj.

– Prikaz putanje: Ovo su delovi putanje koji se nalaze pored stvarnog dela URL-a. Da bismo povećali učestalost klikova, prilikom popunjavanja odeljaka putanje, treba da izaberemo reči koje sadrže ključnu reč i termine koje korisnik traži. 

– Delovi opisa: U ovom odeljku treba da kombinujemo ključne reči dok ukratko opisujemo proizvod i uslugu. Trebalo bi da bude kompatibilan sa informacijama koje korisnik traži i da sadrži opšte informacije o proizvodu/usluzi/sadržaju.

Korišćenje ekstenzija je važan način za postizanje optimizacije i povećanje učinka, klikova i konverzija. 

 – Ekstenzije za linkove do sajta:  Omogućavamo korisniku da lakše pronađe sadržaj koji traži i povećava promet poseta. Povećava se naša verovatnoća da dođemo do potencijalnih posetilaca.

– Informacione ekstenzije (eng. Callout Extension): U ovom odeljku treba da se pozabavite aspektima koji vas razlikuju od vaših konkurenata. 

– Ekstenzije za pretragu (eng. Call Extension): Dodavanje dodatka za pretragu prilikom kreiranja naše Google reklamne kampanje je važan način da naši potencijalni klijenti dođu do nas.  Korisnici mogu doći do vašeg broja telefona u ovom odeljku.

– Dodaci lokacije (eng. Location Extension): Vaši potencijalni klijenti mogu da dođu do vaše fizičke adrese u ovom odeljku. Ako je vaš cilj konverzije prodaja proizvoda/usluga, dodavanje dodataka za lokaciju u oglasnu kampanju olakšava vašim potencijalnim klijentima da dođu do vas.

– Aplikacioni dodaci (App Extension): Dodavanje aplikacije u Google ekstenzije i njeno predstavljanje pomaže da se povećaju stope preuzimanja vaše aplikacije.

Kada filtriramo ciljnu publiku dok pravimo Google oglase, pomoću opcija kao što su lokacija, jezik, uređaj, vremenska zona, oni se neće pojaviti korisnicima koji ne spadaju u zadate kriterijume. Ovo nam pomaže da smanjimo stopu cene po kliku i doprinesemo povećanju saobraćaja oglasa od strane naših potencijalnih korisnika.

Optimizacija Google Ads oglasa pravljenjem toka konverzije je takođe važna strategija za praćenje i poboljšanje učinka reklamnih kampanja. Tok konverzije vam omogućava da pratite korak po korak proces konverzije koji korisnici završe nakon što kliknu na vaš oglas. 

Kako istražiti ključne reči za Google Search oglasenajpopularniji vid Google reklamiranja

Idealna ključna reč ima 4 odrednice.

1- Prvo morate odrediti vaš maksimalni mesečni budžet za oglašavanje.

To je jedna od najvažnijih tačaka u Google reklamnom radu. Budžet koji odredite značajno će uticati na veličinu i uspeh vaše reklame.

Trebalo bi da počnete sa ključnom reči koja predstavlja najtačniju pretragu za vaš proizvod/uslugu ili ključnim rečima gde je konkurencija relativno mala, a poslovni potencijal relativno visok.

2- Obratite pažnju na mesečni obim pretrage ključnih reči

Koliko je popularna ključna reč. Da li ga ljudi mnogo traže i u kojim periodima? Prema ovim podacima, možete izabrati da ograničite ili proširite ključne reči u okviru svog budžeta za oglašavanje.

3- Pronađite konkurentni sadržaj

Postavite sebi pitanja. Da li imate, u proseku, originalniji i korisniji sadržaj od stranica drugih dobavljača proizvoda i usluga? Da li će oni koji stupe u interakciju sa vašim oglasom pronaći ono što traže?

4- Pobrinite sa da su vaš proizvod ili usluga kompatibilni sa ključnom reči

Na šta treba obratiti pažnju kada birate profesionalnije ključne reči?

Koristite dugačke ključne reči(eng. long-tail words), jer su specifičnije i manje konkurentne od kratkih ključnih reči (eng. short-tail words). One takođe mogu imati veće stope konverzije jer korisnici postavljaju konkretniji upit u pretraživaču.

Na primer, „pametni sat“ je opšta ključna reč, dok dugačke ključne reči poput „modeli vodootpornih pametnih satova“ ili „brendovi sportskih pametnih satova za žene“ izražavaju konkretniju nameru ili potrebu pretraživanja.

Koristite negativne ključne reči (eng. negative keywords): Negativne ključne reči sprečavaju da se vaši oglasi prikažu na nerelevantnim pretragama.

Koristite tipove podudaranja ključnih reči: Tipovi podudaranja ključnih reči kontrolišu koliko se vaši oglasi podudaraju sa terminima za pretragu koje ljudi koriste.

Pratite svoje rezultate: Kada počnete da pokrećete svoje Google Ads kampanje, obavezno pratite rezultate kako biste mogli da izvršite sva potrebna prilagođavanja.

Koja je cena Google oglasa i na osnovu čega se formira?

Cene Google oglasa variraju u zavisnosti od tipova kampanja, ključnih reči ili nivoa konkurencije na kojoj će se oglas nalaziti. Ponude i ocene kvaliteta konkurenata utiču na cenu oglasa na određenoj lokaciji. Ona zavisi i od modela oglašavanja koji se koristi, strategija licitiranja, industrije i konkurencije ključnih reči i željene pozicije na rang listi.

Zaključak

U okviru ovog oglašavanja, imate potpunu kontrolu nad time koliko i kada trošite, a možete povećati ili smanjiti potrošnju onako kako vama odgovara. Iz tog razloga, fleksibilnost cena Google Ads-a je jedna od njegovih najvećih prednosti u poređenju sa konkurentima.