Metod digitalnog marketinga je naziv koji se daje marketinškom procesu kompanije ili brenda u digitalnom okruženju. Ljudska bića su potrošači, a ono što ljude pokreće na potrošnju su njihove potrebe. Upravo zbog toga je važno uspostaviti efikasnu i tačnu strategiju digitalnog marketinga.
Konkurencija u marketingu je sve veća i sve teža. Svaki dan novi brendovi ulaze u sve sektore marketinga, te postaje teško izdvojiti se među njima i promovisati proizvod ili uslugu. Cilj svakog novog brenda koji ulazi na tržište je ostvarivanje prodaje i promocija unikatnosti. Da bi to postigao, najpre mora otkriti probleme ciljne publike kojoj se obraća i dopreti do njih idejama za generisanje rešenja. Pa tako digitalni marketing zahteva kvalifikacije koje prevazilaze osnovne marketinške strategije i kreativne veštine.
Content
- 1 Šta radi specijalista digitalnog marketinga?
- 2 Koji su benefiti prisustva na internetu?
- 3 Da li se dolaskom interneta promenio i marketing?
- 4 Podela digitalnog marketinga
- 5 SEO optimizacija
- 6 Kako kreirati efikasnu kampanju za digitalni marketing? (Roadmap: Kako izgleda pravilan proces od ideje do realizacije)
- 7 Marketinški termini kojima morate da ovladate
- 8 Koji su ciljevi koje možete ostvariti putem digitalnog marketinga
- 9 Kako odabrati vrstu digitalnog marketinga koja je najbolja za mene?
- 10 Kako pratiti uspeh kampanja digitalnog marketinga?
Šta radi specijalista digitalnog marketinga?
Specijalista za digitalni marketing je odgovoran za korišćenje digitalnih kanala za generisanje potencijalnih klijenata i svesti o brendu. Najčešći digitalni kanali kojima upravlja su: web i blog stranice, rangiranje na pretraživačima (SEO), društvene mreže, e-mail marketing, online oglasi. On prati učinak gore navedenih kanala i kampanja i planira neophodne akcije za njihovo poboljšanje.
U oblasti digitalnog marketinga, pojedinac može postati stručnjak za korišćenje i upravljanje svakim digitalnim kanalom, ili se može specijalizovati za jedan određeni kanal. Pre svega, svaki profesionalac za digitalni marketing, treba da bude otvoren za promene, posmatra stvari dalje od ideja koje su mu predstavljene, a posebno mora ovladati najnovijim tehnologijama i aplikacijama.
Koji su benefiti prisustva na internetu?
Digitalni marketing između ostalog nudi preduzećima priliku da dopru do globalne publike izvan geografskih granica. Brzo povećanje broja korisnika interneta omogućava im da promovišu svoje proizvode i usluge širom sveta. Na ovaj način se povećava baza potencijalnih kupaca, kao i prodajne mogućnosti.
Precizno targetiranje ciljne grupe
Alati digitalnog marketinga omogućavaju direktno dopiranje do ciljne publike sa određenim demografskim karakteristikama. Metode kao što su reklame na društvenim mrežama, optimizacija pretraživača (SEO) i marketing putem e-pošte pružaju efikasnije rezultate obezbeđivanjem prilagođenog sadržaja za ciljni profil korisnika.
Šira publika, a troškovi niži
U poređenju sa tradicionalnim marketinškim metodama, digitalni marketing omogućava dostizanje do šire publike po nižim troškovima. Budžeti za oglašavanje mogu se zadržati na pristupačnim nivoima čak i za mala preduzeća, a povraćaj ulaganja je visok. Ovo je ogromna prednost, posebno za početnike.
Merljivost uspeha
Jedna od najvažnijih prednosti digitalnog marketinga je da se nivo uspešnosti kampanja može lako izmeriti. Google analitika, alati za analizu društvenih medija i drugi sistemi za praćenje pomažu da se utvrdi koje strategije funkcionišu, a koje treba poboljšati. Na ovaj način omogućena je njihova optimizacija.
Direktna interakcija sa kupcima
Digitalne platforme nude mogućnost direktne interakcije sa kupcima. Komunikacija putem društvenih medija, blogova i foruma omogućava brze povratne informacije i povećano zadovoljstvo kupaca, što takođe jača njihovu lojalnost brendu.
Brza implementacija i fleksibilnost
Digitalne marketinške kampanje mogu se brzo pokrenuti i brzo prilagoditi promenljivim uslovima. Lansiranje novih proizvoda, promocije i druge marketinške aktivnosti mogu se lako najaviti. Ova fleksibilnost pomaže preduzećima da uhvate trendove na konkurentnim tržištima.
Da li se dolaskom interneta promenio i marketing?
Evolucija marketinga se zasniva na stalnoj promeni. Kako se tržište menja tako se pojavljuju novi marketinški kanali, pa koraci koji se danas smatraju revolucionarnim mogu sutra iznenada postati zastareli. U konstantnom razvijanju leži lepota marketinga.
Činjenica je da danas svi koriste internet. Pa tako mala preduzeća koja možda ranije nisu mogla da pronađu priliku i moć da se takmiče sada to mogu učiniti zahvaljujući njemu. Dakle internet pruža mogućnost konkurencije na tržištu. Internet marketing je obrnut u odnosu na tradicionalni (klasični) marketing. Marketing u klasičnom smislu se odnosi na robu ili usluge koje proizvode preduzeća, a njegova svrha je stvaranje potražnje. Međutim, marketing putem interneta je fokus sa proizvođača prebacio na potrošača. Pa je tako tradicionalni marketing transakcija čiji put vodi od proizvođača do potrošača, a internet marketing put od potrošača do proizvođača. Klasični trgovci su uključeni u aktivnosti kao što su proizvodnja i primanje narudžbi, dok je u internet prodaji fokus na personalnim zahtevima potrošača, a ne kolektivu.
Podela digitalnog marketinga
Digitalni marketing koristi svakom poslu i svakoj industriji, ali ne postoji univerzalni pristup koji bi mogao da odgovara svakom. Različite kompanije moraju da koriste različite vrste digitalnog marketinga kako bi postigli željene ciljeve. Najbolja taktika zavisi od niza faktora, uključujući veličinu vašeg marketinškog tima, budžet, ciljnu publiku i poslovne ciljeve. Naspram navedenih odrednica, upotrebljava se određeni vid digitalnog marketinga, koji ćemo u daljem tekstu posebno raščlaniti.
SEO optimizacija
SEO je skraćenica od Search Engine Optimization (Optimizacija pretraživača). Pomoću ovog alata web stranice mogu dobiti veću vidljivost u rezultatima pretrage. Predstavlja neplaćeni (poznat kao „organski“) napor da se poveća broj posetilaca određene web stranice putem rezultata pretrage.
Njegov cilj je da web stranice postignu bolje rangiranje na stranici rezultata pretrage (eng. Search Engine Result Page, skraćeno: SERP).
Zahvaljujući SEO-u, mogu se povećati performanse web stranice i tako dosegnuti više posetioca. Svrha SEO-a je da se web stranice rangiraju više na osnovu ključnih reči koje ljudi pretražuju na Google-u ili ciljanom pretraživaču. Poznato je da visoko rangirane web stranice dobijaju više klikova. Dakle, trebalo bi da uraditi optimizaciju pretraživača ne kako bi dobili više bilo kojih posetilaca, već onih kvalifikovanih.
On-Page seo
Sav rad na sajtu koji se obavlja da bi se uskladio sa Google kriterijumima i poboljšao učinak web lokacije na stranicama rezultata pretraživača naziva se On-Page SEO. Ovaj koncept, koji se naziva i SEO na sajtu, pokriva sve promene i napore za optimizaciju napravljene na web stranici, kao što su naslov, opis, sadržaj, slika, URL struktura, od početne stranice do svih njenih podstranica.
On-Page SEO je proces optimizacije sadržaja i HTML izvornog koda web stranice kako bi se postiglo više rangiranje u pretraživačima. Ovo uključuje oznake naslova, meta opise, optimizaciju ključnih reči i kvalitet sadržaja. To uključuje pažljivo uređivanje elemenata na stranici kao što su tekst, naslovi, alternativni tekst na slikama i meta oznake.
Istraživanje ključnih reči je osnova ovog procesa. Moraju se odrediti prave ključne reči i one treba da budu korišćene na odgovarajućim mestima u sadržaju. Pored toga, pisanje oznaka naslova i meta opisa efikasno osigurava da stranica privuče pažnju u rezultatima pretrage.
Optimizacija korisničkog iskustva
Još jedan važan aspekt SEO-a na stranici je optimizacija korisničkog iskustva. Brzo učitavanje, kompatibilnost sa mobilnim uređajima i prilagođenost web stranice povećavaju interakciju posetilaca sa sajtom i doprinose niskim stopama napuštanja sajta.
Čitljivost i vizuelna optimizacija sadržaja podstiču korisnike da provode više vremena na sajtu i više komuniciraju sa sadržajem. Strateškim kombinovanjem ovih komponenti, SEO na stranici povećava performanse sajta u pretraživačima i igra ključnu ulogu u generisanju organskog saobraćaja.
Off-Page seo
Off-Page SEO je sav posao koji je obavljen pri povećanju organskog saobraćaja i podršci SEO naporima na stranici. Cilj mu je da poveća autoritet i pouzdanost sajta korišćenjem različitih kanala. On usmerava potencijalne kupce i posetioce na određenu web lokaciju sa različitih sajtova ili alata društvenih medija, a sve to putem veza (eng. link).
Pomaže u povećanju organskog saobraćaja tako što povećava svest o brendu. Off-Page SEO je napor u poboljšanju rangiranja u pretraživačima, korišćenjem prednosti spoljnih izvora kao što su povratne veze (eng. backlinks), lokalni SEO, PPC i društveni mediji.
Kao što ime kaže, sprovodi se „van web stranice“. SEO strategije počinju iznutra ka spolja. Pre svega, potrebno je početi sa SEO komponentama na stranici kao što su podudaranje ključnih reči, proizvodnja kvalitetnog sadržaja i optimizacija meta naslova i opisa, ali vremenom, ako se ove komponente ne prošire Off-Page SEO tehnikama, svest o brendu će biti ograničena. Off-Page SEO dakle stvara više veza i potencijalnih posetilaca.
Tehnički seo
Tehnički SEO je posao koji pomaže pretraživačima da pristupe, interpretiraju i indeksiraju web stranicu bez nailaženja na greške. To je sav posao obavljen na tehničkim delovima sajta. Uređen je tako da bude kompatibilan sa Google-om, kako bi korisnik posedovao infrastrukturu web stranice koja je u skladu sa kriterijumima SEO-a.
Glavna svrha tehničkog SEO-a je da zadovolji Google i posetioce sajta. Da bi se to osiguralo, neophodno je imati dizajn sajta koji odgovara posetiocu. Tehnički SEO je proces temeljne analize web stranice i optimizacije problematičnih oblasti koje ne prolaze revizije. SEO stručnjaci znaju kako funkcionišu pretraživači. Oni razumeju kako se koriste roboti (eng. crawlers) prilikom pretrage sajta, pre nego što ga rangiraju u rezultatima pretrage, kao i šta se dešava tokom renderovanja i situacija u kojima indeksiranje može biti blokirano.
Stručnjaci procenjuju svaki detalj, od izvornog koda web stranice do drugih komandi koje usmeravaju pretraživače na određeni sajt, na osnovu zahteva i obrazaca ponašanja svakog pretraživača.
Tehnički SEO se razlikuje od On-Page SEO-a po tome što je rad na optimizaciji čisto tehnički i nema nikakve veze sa sadržajem. Ali u praksi je često teško reći gde se završava tehnički SEO, a gde počinje On-Page SEO.
Local seo
Lokalni SEO podrazumeva napore za optimizaciju pretraživača kako bi se stekla vidljivost u određenoj oblasti ili lokaciji. Dakle, ako je korisnikova ciljna publika u određenom gradu ili okrugu, lokalni SEO je najbolji izbor. Recimo da se klijent bavi popravkom vozila u Novom Sadu i želi da se za razliku od svojih konkurenata pojavi u svetu weba i odatle dobija konverzije i sastanke. Bila bi veoma pogrešna strategija fokusirati se na reč „popravka vozila“ kao ključnu reč u SEO studijama. Zato što je reč „popravka vozila“ ključna reč u celoj Srbiji. Ne bi bila dobra strategija ni ponuditi servisnu stanicu u Novom Sadu korisniku iz Grčke, jer je verovatnoća da se ova transakcija pretvori u konverziju skoro nula.
Takođe, reč popravka vozila je veoma opšta pretraga. Ako je korisnik izvršio ovu pretragu pitajući se šta uključuje popravka vozila, bez namere za konkretnu popravku, konverzija neće biti primljena čak i da je korisnik na prvom mestu u Srbiji. Stoga, kako bi digitalne investicije i napori bili brže transformisani, ciljne reči poput „Popravka vozila u Novom Sadu“ su idealan izbor. Zato što se iz ovih reči za pretragu razume da korisnik direktno želi uslugu popravke vozila na određenoj lokaciji.
Takođe ono što je veomakorisno jeste dodavanje naloga Moje preduzeće (eng. Google My Business) na Google-u. Ono vam omogućava da proverite i ažurirate svoje kontakt informacije, radno vreme i druge važne detalje o vašem preduzeću. Kada dovršite ove jednostavne korake, Google će napraviti profil za vaše preduzeće verifikacijom informacija koje navedete.
Kada se Google My Business nalog na Google-u aktivira, klijenti mogu da pregledaju vaše preduzeće, dodaju slike i postavljaju pitanja.
Google My Business je besplatna alatka koja vam omogućava da povećate vidljivost svoje kompanije u regionu gde korisnici pretražuju i tako privučete nove, potencijalne kupce.
Takođe Google My Business smešta vaš lokalni biznis na Google maps i izlistava vas kao preduzeće za relevantne pretrage u okviru mapa i Google-a.
Content marketing – Marketing sadržaja
Marketing sadržaja (eng. content makreting) je proces kreiranja i distribucije digitalnih sredstava kao što su postovi na blogovima, video snimci, e-knjige, sadržaji za društvene mreže i niz drugih digitalnih sadržaja za isporuku informacija ciljnoj publici. Da bi korisnik kreirao sadržaj koji angažuje njegovu publiku, potrebno je da kreira zanimljiv, kvalitetan, detaljan sadržaj o svojoj delatnosti, poslovanju i poruci. Sa fokusom na rešavanje problema koji ima njegova ciljna grupa.
Marketing sadržaja (eng. content makreting) je strateški pristup koji omogućava kreiranje konzistentnog sadržaja određene vrednosti i relevantnosti ciljanjem na prethodno poznatu korisničku publiku. Ključna reč u ovoj definiciji je reč „vrednost“. Ova reč razlikuje marketing sadržaja od svih ostalih marketinških i reklamnih metoda. Nakon predstavljanja „vrednog“ sadržaja korisnicima, marketing sadržaja ne bi trebao da zanemari da ih motiviše da preduzmu akciju.
Korisnici mogu da dele sadržaj u okviru svojih mreža, da se pretplate na bilten (eng. newsletter), da kupuju proizvode ili da ostave povratne informacije. Iz tog razloga, široko preferirani kanali u aktivnostima marketinga sadržaja uključuju društvene mreže, blogove, vizuelni sadržaj i alate kao što su e-knjige ili vebinari koji se nude posebnim korisnicima.
Marketing sadržaja (eng. content makreting) je možda najkorisniji od raznovrsnih alata u oblasti digitalnog marketinga. Ovaj alat, koji se može proceniti na različite teme ili formate, može se lako prilagoditi bilo kojoj fazi prodajnog procesa.
Međutim, ova svestranost može navesti neke marketinške stručnjake da naprave grešku „proizvodeći sadržaj samo radi njegove proizvodnje“. Stoga je potrebno kreirati strategiju marketinga sadržaja kako bi on dostigao svoju vrednost i cilj na duži rok. Na ovaj način biće moguće obezbediti ROI (povraćaj investicije).
Dakle, marketing sadržaja se ne odnosi samo na ono što prodaje, već i na ono što jedan brend predstavlja.
Plaćeno oglašavanje PPC
PPC je skraćenica od „Pay-Per-Click“, odnosno plaćanje po kliku. Drugim rečima, sajt ili proizvod koji prima reklame se postavlja na vrh pretraga, ali se za ovu vidljivost ne plaća naknada. Prednost ovakvog oglašavanja je to što se mesečni budžet može podesiti tako da se oglas može zaustaviti kada iznos plaćanja dostigne određenu cifru. Na ovaj način reklamna kampanja se može voditi bez prekoračenja budžeta.
PPC marketing je model online oglašavanja u kome oglašivači plaćaju kada korisnik klikne na jedan od njihovih oglasa. Iako postoje različite vrste PPC oglasa, jedan od najčešćih tipova je plaćeno oglašavanje u rezultatima pretrage. Ovi oglasi se pojavljuju kada ljudi traže nešto na mreži (posebno komercijalne pretrage) koristeći pretraživač kao što je Google.
Pretraga tema oglasa uključuje sve, od mobilnog pretraživanja (pretraga telefonom za obližnju piceriju) do pretrage lokalne usluge (najbliži zubar ili vodoinstalater) do pretrage poklona za posebnu priliku (cveće za 8.mart) do veoma specifične pretrage, kao što je proizvođač pocinkovanih čeličnih cevi. Oglasi koje vidite u ovim i sličnim pretragama na mreži za pretragu zahtevaju plaćanje po kliku.
Marketing na društvenim mrežama
Korišćenje mreža društvenih mreža (najčešće Facebook i Instagram) od strane kompanija za promociju svojih proizvoda i usluga naziva se marketing na društvenim mrežama. To je jedan od metoda koji se koriste za dopiranje do potencijalnih kupaca. Cilj ove metode je privlačenje novih kupaca i osiguranje njihove lojalnosti kroz interakciju sa njima.
Marketing na društvenim mrežama je skup aktivnosti koje sprovode brendovi kako bi promovisali svoje proizvode i usluge i povećali prodaju kroz interakciju sa svojom ciljnom publikom putem platformi društvenih mreža.
U svetu koji se digitalizuje, načini za kreiranje efikasne marketinške strategije za brendove i preduzeća neprestano se razvijaju. Društveni mediji su postali jedan od najvažnijih delova ove evolucije, jer ova vrsta marketinga, koja ima interaktivnu strukturu, omogućava brendovima da direktno komuniciraju sa kupcima i ojačaju vezu. Uspeh marketinga na društvenim mrežama u velikoj meri zavisi od kreiranja efikasne strategije društvenih medija. Ove strategije određuju koji sadržaj će se deliti, na kojim platformama i sa kojom frekvencijom kako bi se postigli utvrđeni ciljevi. Takođe uključuje analizu ciljne publike i druge metode interakcije kao što su povećanje interakcije deljenjem teksta, fotografija, video zapisa, kao i oglašavanje na društvenim mrežama.
Plaćene kampanje
Kampanja na društvenim mrežama podrazumeva sprovođenje planirane strategije oglašavanja radi poboljšanja svesti o brendu, angažovanja korisnika društvenih mreža, kao i poslovnih ciljeva ili KPI (ključnih indikatora učinka) merenih analitikom i rezultatima prihoda od prodaje.
To su zapravo koordinisani marketinški napori koji unapređuju ili podržavaju određeni poslovni cilj koristeći jednu ili više društvenih mreža. Ovo zahteva fokus, ciljanje i analizu u poređenju sa tipičnom upotrebom marketinga na društvenim mrežama.
Biti društven i biti prisutan na mreži znači deljenje vrednog sadržaja. Preporučljivo je odgovarati na sve dobijene komentare i poruke, komentarisati postove drugih, ugostiti digitalni događaj ili bilo šta što će povećati interakciju sa ciljnim tržištem. Većina mreža društvenih mreža nudi niz alata za plaćeno oglašavanje koji mogu pomoći u usmerenju saobraćaja direktno na web sajt. Neki od najčešćih primera su Facebook i Instagram oglasi, Twitter-ovi promovisani tvitovi i Pinterest-ovi promovisani pinovi. Merenje podataka je ključno za poboljšanje. Platforme društvenih medija nude obilje dragocenih podataka kada su kampanje plaćene.
Organsko kreiranje sadržaja bez plaćanja reklama
U svetu digitalnog marketinga, organsko kreiranje sadržaja bez plaćanja reklama postaje sve važnije. Ovaj pristup ne samo da štedi budžet, već i gradi autentičnu vezu sa publikom kroz relevantan i kvalitetan sadržaj. Kroz pažljivo osmišljene strategije i kreativne ideje, moguće je povećati vidljivost, angažovanost i lojalnost korisnika. U nastavku ćemo istražiti ključne savete i tehnike kako da postignete najbolje rezultate koristeći snagu organskih sadržaja.
1. Razumite svoju publiku
Bez istinskog poznavanja ciljne publike, nećete moći da kreirate zanimljiv Instagram sadržaj. Koliko god se trudili da on bude kvalitetan, ako se ono što proizvodite ne dopadne vašoj publici, biće besmisleno. Njihova mišljenja važna su uloga u strategijama vašeg biznisa. Pomoću anketa, i opcija za pitanja i odgovore, saznajte kako koriste Instagram, koje naloge prate i šta očekuju od ove platforme.
2. Izmerite svoj učinak
Najbrži način da napravite zanimljiv sadržaj je da izmerite koji sadržaj ima odjeka kod vaše ciljne publike, a koji ne. Ovde bi trebalo da pratite osnovne metrike kao što su angažovanje pratilaca, povećanje njihovog broja i učinak hashtag-a koristeći alat za analizu kvaliteta.
3. Istražite medijume i vrste proizvedenog sadržaja
Prosečni raspon pažnje korisnika Instagrama je samo 8 sekundi. Zbog toga je izuzetno važno pregledati druge stranice i njihove kreativne ideje, inspirisati se i prilagoditi ih svojima kako biste privukli pažnju ciljne publike.
4. Pripremite ubedljive tekstove objašnjenja
Iako je u to možda teško poverovati, nikada nije dobra ideja da tekst opisa Instagram posta ispunite hashtagovima. Umesto toga, trebalo bi da ispričate ubedljivu i jedinstvenu priču koja služi krajnjem cilju vašeg brenda. Ovakvi tekstovi će više privući pažnju korisnika.
Iako nije neophodno pisati dugačke naslove, trebalo bi da budete sigurni da napišete nešto što je vredno čitanja i što će vam pomoći da unapredite svoju priču o sadržaju. U suprotnom, vaša strategija proizvodnje sadržaja na Instagramu možda neće ići dalje od upotrebe robotskog jezika.
5. Iskoristite prednosti sadržaja koji generišu korisnici
To se dešava kada kupac organski kreira sadržaj koji upućuje na vaš brend, proizvod ili uslugu. Sadržaj koji generišu korisnici će podstaći potencijalne kupce da ozbiljnije shvate vaš brend. Dok korisnici vide komentare i sadržaj drugih korisnika o vašem brendu, videće organsku publiku koja vas prati, što će početi da gradi poverenje.
6. Dodajte relevantan poziv na akciju
Za trgovce, Instagram sadržaj treba da ima najmanje dve svrhe. Prvo, sadržaj treba da proširi doseg brenda dok angažuje postojeće pratioce. Drugo, treba da posluži kao podsticaj pratiocima da se dalje angažuju. To možete da uradite pomoću poziva na akciju, koji će navesti publiku na sledeći korak. Poziv treba da bude relevantan za sadržaj koji se deli i on obično podrazumeva odlazak na web sajt brenda.
7. Redovno pratite svoje konkurente
Pažljiva analiza konkurencije može istaći strategije koje su efikasne u povezivanju sa vašom ciljnom publikom. Gledajući akcije svojih konkurenata, možete učiti iz njihovih grešaka i prilagoditi njihove strategije vašim sopstvenim.
8. Identifikujte video ideje
Porast popularnosti Instagrama i TikToka primorali su brendove da pronađu ideje za video sadržaj. Na ovaj način mogu duže zadržati korisnike na svojoj stranici i povećati šanse za interakciju. Prema tome, tzv. reels video sa sadržajem relevantnim za vaš brend može da vam obezbedi veći angažman od pojedinačnih postova.
9. Pokušajte da apelujete na emocije
Poželjno je da zasnivate svoju strategiju proizvodnje sadržaja ne samo na Instagram algoritmu već i na stvarnim ljudskim reakcijama. Ljudi imaju tendenciju da više komuniciraju sa sadržajem u kojem mogu prepoznati deo sebe.
10. Iskoristite prednosti Instagram story-ja (priče)
Instagram Story se pojavljuje na vrhu feeda korisnika, što znači da je veća verovatnoća da će vaši pratioci primetiti vaš sadržaj. Ovo je odličan način da istaknete važne informacije, najave ili promocije.
Instagram nudi različite interaktivne funkcije u Story-jima kao što su ankete, kvizovi, pitanja i stikeri. Ove funkcije omogućavaju direktnu interakciju sa pratiocima, što povećava angažovanost i pomaže vam da bolje razumete njihove želje i interese.
Instagram Story je postao jedna od najbrže rastućih komponenti platforme i gotovo da nema nikoga ko ga ne koristi.
11. Obratite pažnju na komentare pratilaca
Društvene mreže koriste angažovanje kao ključnu metriku za procenu privlačnosti sadržaja. U tom smislu, jedan od načina da podstaknete korisnike da se redovno bave sadržajem jeste da redovno odgovarate na njihove komentare.
12. Obratite pažnju na saradnju sa uticajnim ljudima
Najbolji i najbrži način da brzo izgradite veće i angažovanije pratioce na Instagramu jeste partnerstvo sa influenserima. Identifikovanje pravog influensera za partnerstvo zahteva dobro poznavanje ciljne publike. Radeći sa nekim ko može biti relevantan za vašu publiku, možete kreirati visokokvalitetan Instagram sadržaj i promovisati svoj brend u pravom svetlu.
E-mail marketing
E-mail marketing je metoda digitalnog marketinga koja ima za cilj da vidi ljude koji koriste uslugu e-pošte kao potencijalne kupce ili da informiše postojeće kupce o novim proizvodima, kampanjama i popustima kako bi se osiguralo da ne izgube interesovanje za kompaniju. Iako se koristi od 1987. godine, kompanije i dalje koriste e-mail marketing kao jedan od najefikasnijih načina za privlačenje novih kupaca.
Marketing putem e-pošte (eng. email marketing) pruža najlakši i najefikasniji način dolaska do ljudi bez obzira na ekonomsku situaciju preduzeća, jer je jeftin i usmerava ciljnu publiku na proizvod koji klijent želi. Vesti o događajima, popusti i pokloni koji se šalju potencijalnim kupcima, neki su od načina da se klijent oseća privilegovanim što je izabrao određeni brend. Broj aktivnih korisnika se može povećati tako što će im se omogućiti kupovina na sniženju. Na ovaj način klijent održava svoju vidljivost, osigurava trajnost brenda i štiti identitet.
Prva stvar koju treba uzeti u obzir prilikom marketinga putem e-pošte je pravljenje liste kupaca koji su se pretplatili da vide sadržaj i naznačili da žele da primaju e-poštu. Treba pripremiti dobar sadržaj uzimajući u obzir potrebe i želje ove publike. Jedan od najlakših načina da se to uradite jeste zahtev upućen korisniku da popuni informacije kao što su starost, pol, region stanovanja i nivo obrazovanja prilikom registracije na određenom sajtu.
Drugi metod, preko platformi koje dozvoljavaju oglašavanje. To može biti Facebook, odakle se preko ličnog naloga dolazi do podataka o kupcu. Treba postaviti linkove koji će dovesti kupca u akciju (kao što je poseta aplikaciji ili započeti kupovinu) i proveriti funkcionalnost ovih veza. Važno je da sadržaj poruke bude što kraći. Poruku koju treba dati korisniku treba preneti što jednostavnijim jezikom. Najveća prednost e-mail marketinga je njegova novčana povoljnost. Pošto je reklama potpuno virtuelna, nema troškova štampanja i reklamne naknade.
Video marketing
Velika i mala preduzeća, kao i preduzetnici postižu veliki uspeh sa video marketingom, jer je gledaocima lakše da saznaju o proizvodima i uslugama putem video zapisa. Pre objavljivanja videa dobro je znati kome je upućen, odnosno ko spada u ciljnu publiku. Kako bi korisnici društvenih mreža bili privučeni, neophodno je prilagoditi sadržaj upravo njima. Zato bi između ostalog bilo dobro saznati njihovu starosnu grupu i interesovanja.
Isto tako, bitno je fokusirati se na analitiku društvenih mreža da bi strateški ciljevi i adekvatna platforma mogli biti izabrani. Postavljeni video mora biti zanimljiv, ne bi li privukao pažnju gledaoca. Ovom videu moguće je dodati detaljan opis i druge atribute kao što su naslovi i oznake. Međutim, poziv na akciju je još jedan važan element. Gledaoce treba uputiti na sledeći korak. To može biti podsetnik da pogledaju sledeći video ili pritisnu dugme za pretplatu. Isto tako ako poseduje budžet klijent može promovisati svoje video snimke. Kako bi znao da li ide dobrim putem, bitno je da prati metriku. Pa će tako ako primeti pad, pronaći načine da poboljša svoj brend. Jedan od načina je merenje angažovanja publike kroz komentare, odgovore i klikove. Takođe može pratiti udeo URL adresa i druge konverzije kako bi povećao saobraćaj.
Nativ oglašavanje
Izvorno ili nativno oglašavanje je postalo rastući trend u reklamnoj industriji poslednjih godina. Posebno digitalne reklamne agencije su sve više počele da koriste ovu tehniku oglašavanja. Ima za cilj da zadrži brend kompanije u svesti korisnika predstavljajući mu zabavan sadržaj. Direktna komunikacija sa ciljnom publikom ovde je od ključnog značaja.
Konverzija prodaje ili svest o brendu počinje da se pojavljuje kada se direktno dođe do potrošača. Isticanje svesti o brendu nameće se kao jedan od nezamenjivih elemenata u nativnom oglašavanju. Pod pretpostavkom da će materijal web stranice biti kreiran, važno je da se korisnicima predstavi kao da je u pitanju spontani sadržaj. Tradicionalni baner oglasi se primenjuju u aplikaciji nativnog oglašavanja.
Međutim, kada se izvorno oglašavanje koristi na web stranicama, moraju se ispuniti određeni standardi kvaliteta. Oblasti primene nativnog oglašavanja su prilično široke, međutim najčešće preferirane oblasti uključuju video zapise, članke, igre, testove i deljenja na društvenim mrežama.
Kako kreirati efikasnu kampanju za digitalni marketing? (Roadmap: Kako izgleda pravilan proces od ideje do realizacije)
Bez obzira na proizvod, uslugu ili imidž za koji ćete pripremiti kampanju, prvo morate utvrditi njegov trenutni status. U tu svrhu, ako postoji prethodno sprovedena anketa, možete je koristiti. SVOT (eng. SWOT) analiza je jedna od metoda koja će biti korisna u ovom procesu.
Potom sledi priprema naslova kampanje, drugim rečima, dobijanje dokumenta o pokretanju je druga faza. Ovo je potvrdni dokument u vezi sa aktivnostima kampanje. On treba da sadrži njen predmet i cilj. Zatim se od sektora nadležnog za ovu oblast čeka njegovo odobrenje. Potom dolazimo do najvažnije faze gde se utvrđuje ciljna publika i vrši analiza konkurencije.
Neophodno je odrediti i koncept kampanje, kao i strategiju komunikacije, postavljajući neka od pitanja:
- kako ljudi treba da se osećaju kada čuju za moj brend;
- na kojim kanalima je moja ciljna publika i koje aktivnosti treba pokrenuti.
Tokom pripremne faze kampanje, poželjno je identifikovati i moguće rizike.
Nakon toga određuje se ukupan budžet sa kojim se raspolaže. Treba da uzmete u obzir sve što ćete potrošiti u toku kampanije, kao i troškove spoljnih kompanija ili izvođača koje ćete koristiti za kreiranje promotivnog materijala, pa čak i za upravljanje kampanjama umesto vas.
U kreiranju uspešne kampanje ne smemo izuzeti određivanje njenih ciljeva. Opcije su gotovo beskrajne, ali ako težite previše ciljeva odjednom, vrlo je verovatno da nećete postići nijedan. Na primer, da li želite da poboljšate svoje konverzije, povećate svoju listu e-pošte, poboljšate saobraćaj, rangirate se za više ključnih reči, dobijete više pratilaca? Neke od ovih vrsta ciljeva je lakše izmeriti od drugih.
Svaki od njih podrazumeva akcioni plan. Na primer, ako je vaš cilj da povećate organski saobraćaj, to će uključivati procenu vašeg postojećeg sadržaja, istraživanje ključnih reči, ažuriranje starog sadržaja, pisanje novih postova, pa čak i širenje povratnih linkova i promovisanje vašeg sadržaja na društvenim medijima.
Identifikujte svoje ciljno tržište
Jedan od najboljih izvora za ovo bila bi Google analitika. Ako imate više različitih segmenata publike, ovaj proces uradite više puta, kako biste kreirali avatare klijenata za svaki segment tržišta.
Uradite istraživanje ključnih reči i tema kako biste se na najbolji način stavili u poziciju svojih kupaca. Koristite Google keyword planner da pronađete tačne termine za pretragu korisnika u Google pretrazi.
Ako ćete voditi plaćenu reklamnu kampanju, pretraga ključnih reči će biti malo drugačija. Takođe ćete morati da uporedite cenu po kliku svake ključne reči i razdvojite ih u različite grupe.
Prilikom kreiranja sadržaja obratite pažnju na sledeće:
Ako je vaš cilj da povećate saobraćaj na vašem sajtu, potrebno je da napravite niz postova na blogu.
Ako nameravate da prikazujete Facebook ili Instagram oglase, moraćete da kreirate sve svoje kreativne materijale i landing stranice na koje ćete slati saobraćaj.
Ako vodite video marketinšku kampanju, moraćete da napravite, uredite i objavite seriju video snimaka.
Međutim, ako vodite digitalnu reklamnu kampanju, vaša sredstva sadržaja će se razvijati na osnovu podataka. Možda ste primetili da određeni tip slike ima bolji učinak od drugih ili da određeni naslov dovodi do 10% više registracija. Vaše ciljanje publike će ostati relativno isto (ciljanje vašeg idealnog klijenta), dok će vaš oglas evoluirati na osnovu onoga na šta vaše tržište najviše reaguje.
Ako pokrećete oglasne kampanje ili bilo koju vrstu plaćene medijske kampanje, prvo ćete želeti da pokrenete probne kampanje kako biste izbegli trošenje celog budžeta.
Počećete sa malim budžetom sa svojim test kampanjama i unositi poboljšanja kako budete dobijali povratne informacije i podatke. Na primer, kada pravite oglase, možete testirati različite naslove, različite slike, osnovni tekst, pozive na akciju i još mnogo toga.
Pratite kampanje i analizirajte njihov učinak
Na primer, alati za marketing putem e-pošte imaju ugrađenu analitiku, svaka platforma za oglašavanje ima sopstveni dashboard, a postoje i razne alatke trećih strana koje možete da koristite za statistiku web sajtova.
Gledajući u podatke, moći ćete da odgovorite na pitanja kao što su:
Da li su novi postovi na blogu doveli do povećanja saobraćaja i pretplatnika e-pošte?
Da li je nova serija e-pošte dovela do povećane kupovine proizvoda?
Koji oglasi su generisali više prodaje?
Kada vidite koje kampanje daju najviše rezultata, vreme je da povećate budžet. Na kraju ćete doći do tačke u kojoj su vaše kampanje maksimalno optimizovane. Kada dostignete ovu tačku i dobijete najveći mogući povraćaj ulaganja i stope konverzije.
Napravite kampanje za ponovno oglašavanje – remarketing kampanje
Remarketing je nešto što bi trebalo da koristite tokom cele kampanje, posebno ako koristite digitalno oglašavanje. Ovo je proces prikazivanja oglasa posetiocima koji su prethodno posetili vaš sajt. Oglasi će se pojavljivati svuda, kada je vaš posetilac online, uključujući gledanje YouTube video snimaka, čitanje bloga, pregledanje društvenih medija ili veb.
Ovakav metod vam omogućava da ostvarite više prodaje, jer će oglasi pratiti osobu širom weba i usmeravati je na vaš sajt kako bi dovršili kupovinu. Možete čak i da dodate kupon ovim oglasima kako biste svojim posetiocima olakšali odluku o kupovini.
Drugi oblik ponovnog marketinga (eng. remarketing) koji se ne oslanja na oglašavanje je marketing putem e-pošte. Možete da kreirate sekvencu e-pošte za napuštanje korpe koja će automatski biti poslata vašim posetiocima ako dodaju artikle u svoju korpu, ali ne završe kupovinu.
Kriterijumi koje treba da ispuni dobra kampanja
- Treba da privuče pažnju korisnika
- Poseduje brendiranje na različitim kanalima
- Poveća broja pratilaca i njihovu interakciju
- Poboljša pozicioniranje u pretraživačima
- Obezbedi zadovoljstva kupaca
U završnoj fazi vrši se izveštavanje i arhiviranje, gde se utvrđuje opšti status kampanje, kao i njene prednosti i nedostaci. Nakon toga, pripremljeni izveštaji se arhiviraju.
Marketinški termini kojima morate da ovladate
1. Šta je A/B test: A/B testovi su testovi koji testiraju i mere performanse dve različite verzije iste stvari.
2. Šta je AdSense (Google AdSense): Google platforma koja omogućava vlasnicima veb lokacija da postavljaju oglase Google oglasne mreže na svoje veb stranice i zarađuju na njima.
3. Šta je Ključna reč: je specifičan termin za pretragu koji korisnik koristi kada pokušava da pronađe informacije na pretraživaču. Pojavljuje se kao preko potreban marketinški termin u digitalnom okruženju.
4. Šta je Gustina ključnih reči: Procenat upotrebe određene ključne reči u sadržaju veb stranice naziva se „gustina ključnih reči“. Preporučena gustina ključnih reči je važan faktor rangiranja SEO.
5. Šta je Zaglavlje (eng. header): U prošlosti, kada pomislite na „zaglavlje“ u okviru web dizajna, obično mislite na baner na vrhu sajta koji uključuje logotip, traku za navigaciju, kontakt informacije i traku za pretragu. Dok se danas termin „zaglavlje“ koristi za sve vidljive oblasti koje “pozdravljaju” posetioca na vašoj početnoj stranici, osim gore pomenutih.
6. Šta su h tagovi (Oznake naslova) (h1, h2, h3 itd.): Naslovi veb stranica se koriste za njihove glavne teme i igraju važnu ulogu u SEO-u. H1-glavni naslov, H2- podnaslov, itd.
7. Jedinstveni prikaz stranice: Broji stranicu jednom čak i ako je pregledana više puta u jednoj sesiji.
8. Šta je B2B marketing: opisuje poslovne odnose u kojima kompanije prodaju proizvode drugim kompanijama.
9. Šta su Povratne veze ili backlinkovi (eng. backlinks) – izgradnja linkova: Ako sajt „A“ prima povratne veze sa sajtova B i C, ove povratne veze mogu pružiti kredibilitet sajtu A. Stranice sa jakim povratnim vezama Google bolje rangira, jer imaju više autoriteta.
10. Šta je SEO (optimizacija pretraživača): Ovo je proces koji omogućava web stranici da se bolje rangira u rezultatima organske pretrage i poveća kvantitet i kvalitet saobraćaja.
11. Šta je SEM (Marketing pretraživača): To je proces povećanja kvantiteta i kvaliteta saobraćaja na web stranici putem SEO-a i plaćenog oglašavanja.
12. Stranica sa rezultatima pretraživača (SERP): je stranica sa rezultatima koje korisnik vidi kada unese termin u pretraživač. Generalno, što je viši rang web sajta za određeni upit za pretragu, veća je verovatnoća da će korisnik kliknuti na rezultat.
13. Stopa konverzije: je procenat kupaca ili potencijalnih klijenata koji preduzimaju određenu radnju. Ona je važan marketinški pokazatelj jer se mnogi marketinški napori fokusiraju na pomeranje kupca na sledeći korak u prodajnom toku.
14. Atraktivan dizajn: Responzivni dizajn je pristup kreiranju sajta koji koristi fleksibilne izglede stranica i slike.
15. Ocena angažovanosti: Stopa angažovanja je metrika društvenih medija koja se koristi za opisivanje nivoa angažovanja (lajkova, komentara, ponovnih deljenja) koji sadržaj dobija.
16. Marketing putem e-pošte: Korišćenje e-pošte za generisanje potencijalnih klijenata ili neke druge vrste konverzije. Bilteni, događaji, marketinške ponude i najave su različite vrste marketinga putem e-pošte.
17. Elektronska trgovina (e-trgovina): Odnosi se na elektronsku trgovinu i opisuje posao koji se obavlja preko interneta, kao što je online prodavnica koja prodaje proizvode i usluge direktno potrošaču.
18. Dugme za poziv na akciju: je dugme na sajtu ili aplikaciji koje se koristi za usmeravanje i nagrađivanje korisnika dok kompanija napreduje na svom željenom putu konverzije. Dugmad Kupi odmah i Kliknite ovde su primeri dugmadi za poziv na akciju.
19. Google analitika: analitička platforma koju je kreirao Google i koja se koristi za analizu skoro svake aktivnosti funkcije internet platforme.
20. Google Ads (takođe poznat kao AdWords): Google-ova platforma za oglašavanje na mreži koja omogućava oglašivačima da komuniciraju sa klijentima putem mreže za pretragu.
21. Google My Business: je Google platforma koja se može koristiti za pružanje važnih poslovnih informacija kao što su ime, adresa, broj telefona, link web stranice, radno vreme i ocene.
22. Google Search Console: Ranije poznat kao Webmaster Tools, pomaže u merenju vidljivosti web sajta na stranicama za pretragu i indeksiranju Google botova.
23. Prikaz: Broj prikaza oglasa. Ovo je jedan od najpopularnijih termina u sistemu oglašavanja sa plaćanjem po kliku.
24. Display Advertising: Prikaži oglase, pojavljuju se na blogovima, sajtovima sa vestima, društvenim mrežama. Ovo je online oglas koji sadrži slike, video i audio.
25. Stopa posete samo jedne stranice je merenje broja korisnika koji posećuju određeni sajt. „Otkazivanje“ je poseta u kojoj korisnik ne posećuje druge stranice niti preduzima bilo kakvu drugu radnju.
26. Pokazivač: Ovo se odnosi na sve sajtove koje Google popisuje i čuva kako bi se mogle prikazati u Google pretrazi. Indeks je kopiranje web stranice od strane Google-a u sopstveni sistem.
27. Internet (web obrazac): je obrazac na web stranici koji omogućava korisnicima da unesu podatke i zatim ih predaju serveru na obradu. Koriste se za prikupljanje kontakt informacija i uključivanje čitalaca u biltene.
28. Indikator kvaliteta: Nivo kvaliteta: Stopa učestalosti klikova oglasa određena je relevantnošću ključne reči i odredišne stranice.
29. Korisničko iskustvo: odnosi se na način na koji korisnici komuniciraju sa web stranicom, uslugom ili proizvodom.
30. Korisnički interfejs: podrazumeva softver ili web aplikacije koje omogućavaju efikasno korišćenje sajta.
31. Stopa odliva: pokazuje koliko klijenata određena stranica gubi svakog meseca kao procenat njegovih ukupnih kupaca. Da je kompanija imala 100 kupaca početkom juna i samo 90 na kraju, stopa odliva bi bila 10%.
32. Organska pretraga: Organske pretrage su liste web stranica koje se pojavljuju kada korisnik unese upit za pretragu u pretraživač.
33. Prosečna dužina sesije: se odnosi na to koliko vremena korisnici provode na određenom sajtu. Ako su prisutna dva korisnika, jedan na 3 minuta, a drugi na 1 minut, prosečno trajanje sesije je 2 minuta.
34. ROI (Return Of Investment): je stopa povrata svake investicije koju korisnik napravi. To je proračun koji se pravi za stopu profita na dugi ili kratkoročni rok.
35. Marketing zasnovan na nalogu (ABM): je poslovna marketinška strategija koja fokusira resurse na skup ciljnih naloga na tržištu. Koristi personalizovane kampanje dizajnirane da angažuju svaki nalog tako što svoju marketinšku poruku zasniva na specifičnim karakteristikama i potrebama naloga.
36. Marketing sadržaja: je upotreba i distribucija sadržaja koji pruža vredne informacije koje pomažu kompaniji da raste i zadrži posetioce i kupce.
37. Kontekstualni marketing se odnosi na bilo koje oglašavanje ili prilagođene marketinške poruke zasnovane na demografskim podacima ili podacima o ponašanju korisnika.
38. Marketing od usta do usta (VOM): su radnje koje preduzeće preduzima da motiviše druge da spontano pričaju o svom proizvodu, usluzi ili brendu. Takođe se odnosi na postupke onih koji dele svoja iskustva i preporučuju drugima u ime nekog drugog.
39. Automatizacija marketinga: Upotreba softvera i tehnologije za pojednostavljenje i automatizaciju različitih marketinških kanala.
40. Marketinški kanal: Način prelaska proizvoda ili usluga od proizvođača do potrošača. Oni mogu biti direktni, indirektni ili kombinacija oba. Na primer, kompanija se može osloniti na distributere da prodaju svoj proizvod, ali takođe može da koristi sajt kompanije da direktno poveća prodaju.
Koji su ciljevi koje možete ostvariti putem digitalnog marketinga
Korisnik može doći do široke baze klijenata sa malim budžetom. Kako se digitalni marketing sprovodi preko internet pretraživača, kanala društvenih medija, blogova i e-maila, online oglase je poželjno postaviti na sve digitalne platforme. Prava strategija digitalnog marketinga je najbolji prijatelj budžeta, a dostizanje široke baze klijenata uz veoma male naknade je njegova najvažnija prednost.
Pomoću digitalnog marketinga proizvodi dosežu pravu bazu korisnika filtriranjem oglasa prema uzrastu, polu i zemljama. Jednim klikom možete proveriti broj pregleda, čitanja i klikova na svojim postovima. Na taj način možete ispraviti svoje greške uz povratne informacije klijenata, pa tako u digitalnom svetu unaprediti svoj brend.
Takođe, u digitalnom svetu brend nema radno vreme. Narudžbine se primaju čak i kasno u noć. Dakle, brza interakcija u digitalnom marketingu donosi brzu prodaju. Zahvaljujući fleksibilnosti i brzini digitalnog marketinga, korisnik ima priliku da primeni različite strategije prikladne za svaki različit profil kupca. Može promovisati jedan proizvod sa različitih aspekata. Takođe može pružiti brze odgovore svojim kupcima koji žele da komuniciraju putem poruka, e-maila i komentara. Brza komunikacija kupaca sa kompanijom i vrednovanje povećaće njihovu lojalnost brendu.
Kako odabrati vrstu digitalnog marketinga koja je najbolja za mene?
Najpre je potrebno identifikovati lične poslovne potrebe, a digitalne agencije će ih pretvoriti u delotvorne poslovne akcije. Problemi ili potrebe preduzeća su razni, recimo: broj organskih posetilaca (promet) na sajtu je nizak ili visok, ali nekvalifikovan, stope konverzije su niske, proizvodi i usluge se ne predstavljaju na adekvatan način, ne postiže se dovoljna efikasnost od Google oglasa, troškovi oglašavanja rastu, konverzija i kvalitet se smanjuju, postovi na blogu nemaju nikakav uticaj, vizuelni dizajn je loš.
Dakle, ciljevi moraju biti podeljeni u vremenske okvire. Odnosno na kratkoročne, srednjoročne i dugoročne periode. Troškovi novca i vremena za svaki cilj će biti drugačiji. Rok za pripreme za lansiranje proizvoda je veoma kritičan, ali nekoliko dana kašnjenja u objavljivanju blog posta ne izaziva veće probleme. U ovoj fazi, trebalo bi analizirati marketinške aktivnosti konkurenata i kanale koje oni koriste i odlučiti da li je vredno investirati. Prilikom donošenja ove odluke, uvek treba pokušati uraditi nešto drugačije, a ne „više“.
Nije moguće zadovoljiti sve potrebe sa ograničenim budžetom, pa je neophodno odrediti prioritete. Naravno, u ovoj fazi treba uzeti u obzir i naknadu koja se plaća agenciji za njenu uslugu kao što je vodjenje društvenih mreža, kreiranje sadržaja i slično.
Cene digitalnih agencija variraju u zavisnosti od vrste posla i trajanja. Pošto formati oglasa imaju različite funkcije, oni pružaju različite povratne informacije. Digitalni marketing je jedan od najvažnijih alata koje brendovi koriste da bi dosegli svoju ciljnu publiku. Oglašivači mogu da koriste različite formate digitalnih oglasa kako bi došli do potrošača i podstakli ih da kupuju. Međutim, postoji mnogo različitih mišljenja o tome koji su formati oglasa efikasniji.
Video oglasi
Video oglasi su postali veoma popularni u digitalnom oglašavanju poslednjih godina. Gledaoci su više zainteresovani za video snimke koji pružaju vizuelno bogato i impresivno iskustvo. Oni su posebno efikasni za podizanje svesti o brendu i promociju proizvoda. Pored toga, video oglasi mogu imati veću stopu angažovanja gledaoca od drugih formata.
Dispaly oglasi
Display Ads – Prikazani oglasi su baner oglasi koji sadrže sliku ili tekst i vezu na koju se može kliknuti. Multimedijalni oglasi pružaju veću vidljivost ciljnoj publici, a stope učestalosti klikova mogu biti visoke kada se pravilno ciljaju.
Oglasi na društvenim mrežama
Oglasi na društvenim mrežama uključuju oglase na platformama društvenih medija kao što su Facebook, Instagram, Tvitter, LinkedIn. Oni mogu biti efikasniji ako precizno ciljaju interesovanja i demografske karakteristike ciljne publike. Takođe omogućava brendovima da uspostave vezu sa potencijalnim kupcima i njihovu lojalnost brendu.
Oglasi u rezultatima pretrage – Search ads
Podrazumevaju oglase koji se pojavljuju kada potrošači pretražuju određene ključne reči na pretraživačima. Ovi oglasi su veoma efikasni u dosezanju potencijalnih klijenata koristeći prave ključne reči i ciljanje. Pošto oglasi na pretraživačima ciljaju potencijalne klijente sa namerom kupovine, stope konverzije mogu biti visoke.
Koji pristup odabrati?
Dakle, postoji mnogo različitih formata oglasa koje možete da koristite u digitalnom oglašavanju, a koji format je efikasniji može da varira u zavisnosti od ciljeva vaše kampanje i vaše ciljne publike. Video oglasi su veoma efikasni, posebno na mobilnim uređajima, ali mogu imati veći budžet. Multimedijalni oglasi se mogu koristiti za dosezanje široke publike, dok su oglasi na pretraživačima idealni za dosezanje potencijalnih klijenata koji pretražuju direktno. Oglasi na društvenim mrežama su takođe efikasna opcija, posebno za brendove koji žele da dosegnu mladu ciljnu publiku. Možete da poboljšate svoju strategiju pokretanjem testova, merenjem učinka vaše oglasne kampanje i analizom podataka da biste odredili najefikasniji format oglasa.
Kako pratiti uspeh kampanja digitalnog marketinga?
Digitalne marketinške kampanje su efikasan alat za pomoć preduzećima da dosegnu svoju ciljnu publiku i promovišu svoje brendove. Međutim, važno je razumeti da li je kampanja uspešna i izmeriti njen učinak.
Merenje efikasnosti digitalnih marketinških kampanja je kritičan korak u poboljšanju budućih strategija i isplativosti investicija. Nekoliko ključnih metoda za merenje efikasnosti digitalnih marketinških kampanja:
Postavite jasan cilj kampanje
Postavljanje specifičnih ciljeva, kako bi efikasnost kampanje bila izmerena putem specifične metrike. Na primer, ciljevi za web stranicu za e-trgovinu mogu biti povećanje prodaje, povećanje saobraćaja na web sajtu ili povećanje svesti o brendu.
Definišite indikatore na osnovu kojih ćete meriti uspešnost (KPI)
Neophodno je podesiti ključne indikatore učinka (KPI). To su merljivi pokazatelji koje se koriste za merenje učinka kampanje. Na primer, KPI mogu uključivati saobraćaj na sajtu, stope konverzije, angažovanje društvenih medija i stope otvaranja e-pošte.
Koristite alate za analitiku
Koristiti web analitiku: alatke za web analizu su moćna metoda za merenje uticaja digitalnih marketinških kampanja. Pomoću njih prati se saobraćaj na web sajtu, ponašanje korisnika i stope konverzije. Ovi podaci pomažu u proceni učinka kampanje i omogućavaju određivanje strategija koje najbolje funkcionišu.
Analizirajte statistiku svojih društvenih mreža
Lajkovi, deljenja, komentari, broj pratilaca i stope angažovanja su metrika koja se koristi za procenu uspeha kampanja na društvenim medijima.
Analizirajte statistiku svojih e-mail kampanja
Pratite metrike marketinga e-pošte: To je efikasan način za direktnu interakciju sa klijentima. Mogu se pratiti otvorene stope, stope učestalosti klikova, stope konverzije i stope odjave.
Sprovodite A/B testiranja
Sprovođenje A/B testova koji se koriste za upoređivanje različitih marketinških strategija i utvrđivanje koja od njih radi bolje. Na primer, mogu se dizajnirati dve različite e-poruke sa različitim opcijama naslova, slike ili poziva na akciju (CTA) i izmerite koji ima veće stope.
Obratite pažnju na mišljenje svojih kupaca/klijenata
Ključno je obratite pažnju na povratne informacije klijenata da bi uticaj kampanje bio procenjen. Pozitivne povratne informacije mogu ukazivati na to da je kampanja uspešna, dok negativne povratne informacije mogu pružiti priliku za njeno poboljšanje. Merenje efikasnosti digitalnih marketinških kampanja je važno za optimizaciju strategija i povećanje uspeha.
Google analitika
Online prodaja je jedan od najlakših načina za proveru funkcionisanja digitalne marketinške kampanje. Ovo je lako primeniti ukoliko se koristiti platforma za web analitiku kao što je Google analitika. Potrebno je samo nalepiti mali deo koda na sopstvenu web stranicu i videti koje digitalne kampanje ostvaruju najveću prodaju.
Ako postoji zvanični poslovni broj na koji potencijalni kupci mogu da pozovu da bi postavili pitanja ili naručili, takođe to je način praćenja prodaje preko poziva. Ćaskanje uživo je odličan način za komunikaciju sa posetiocima koji žele trenutne odgovore na svoja pitanja. Za to postoji alatka za ćaskanje na sajtu. Na ovaj način možete pratiti koje digitalne kampanje pokreću najviše razgovora uživo.
Iako posete sajtu ne dovode uvek do konverzija ili daljih upita, one su važan pokazatelj za praćenje kada se posmatraju trendovi saobraćaja. Na primer, merenje poseta sajtu od strane SEO-a je dobar način za uvid učinka određenog sajta. Takođe pomaže u identifikaciji i rešavanju potencijalnih problema u slučaju pada SEO saobraćaja.
Postoje i prikazi stranice po poseti. Međutim, ako posetilac odmah ode ne istražujući bilo koji proizvod ili uslugu, to nije nužno pokazatelj interesovanja. U tome pomaže Google analitika koja daje uvid u najposećenije stranice. Analitika pomaže i u praćenju vremena koje ljudi provode na određenoj web stranici, dakle daje informacije o sklonosti kupovini ljudi koji duže vreme pretražuju određene pojmove. Mera u ovom kontekstu je stopa posete samo jedne stranice, odnosno koliko ljudi klikne opciju “nazad” kada dođu na određeni sajt.
CRM (Customer Relationship Management) alati
Postoje i alati za upravljanje odnosima sa kupcima (CRM) koji omogućavaju nadgledanje prodajnih procesa i istraživačke aktivnosti. Međutim, oni takođe mogu biti korisni kada je u pitanju praćenje digitalnih marketinških kampanja. Na ovaj način moguće je filtrirati potencijalne klijente u CRM-u prema kampanji ili izvoru potencijalnih klijenata. Pored toga, većina dobrih CRM-ova, kao što je SuperOffice, je prilagođena na osnovu izvora praćenja potencijalnog klijenta. To jest, uključuje funkciju marketinga i automatizacije e-pošte koja omogućava kreiranje njenog relevantanog sadržaja.
Glavni kriterijum za merenje uspeha bilo koje digitalne marketinške kampanje je stopa angažovanja. Društveni doseg je uvek veći od broja ljudi koji se bave objavama. Lajkovi, deljenja, retvitovi, klikovi i komentari se računaju kao oblici angažovanja.
Drugi važan deo digitalne marketinške kampanje treba da bude marketing putem e-pošte. Načini za povećanje stope otvaranja e-pošte uključuju: slanje e-pošte u odgovarajuće vreme, pravilno segmentiranje liste i stavljanje upadljivog predmeta ili redova.
Podaci su jedna od važnijih stvari u marketingu jer na osnovu njih možete bolje personalizovati svoje marketinške napore i učiniti ih boljim. Analitika otkriva uspeh vaših napora i opravdava akcije koje preduzimate. Kao prodavac, uvek treba da pažljivo pratite brojke. Brojevi su vodič koji će pomoći vašim marketinškim kampanjama da donesu više prihoda.